reklama

Teplické serpentíny

Aj keď názov Teplické serpentíny evokuje polohu neďaleko niektorých z našich Teplíc, zdanie klame. V skutočnosti ide o sústavu jazierok a potôčikov vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Sem tam treba serpentíny zrýchliť žľabom.
Sem tam treba serpentíny zrýchliť žľabom. (zdroj: Rastislav Weber)

Turčianska Štiavnička je známa skôr ako rodisko básnika Jána Kostru a svojim (chátrajúcim) kaštieľom Révajovcov. Okolo kaštieľa chátra aj kedysi prekrásny park s arborétom a v lepšom stave je len Révajovská krypta na miestnom cintoríne, ktorá slúži ako dom smútku.

Dedinka leží na úpätí Veľkej Fatry a v kopcoch za ňou vedú aj známejšie chodníky na Katovu skalu alebo Sučiansky hrad. Les však ukrýva aj ďalší z Révajovských pokladov - umelo vybudovanú kaskádu Teplických serpentín. O nich turisti veľmi nevedia, aj keď ide o unikát, ktorý leží skutočne len pár metrov od cesty a dá sa tu zastaviť aj len tak, na skok popri ceste niekam inam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Spodné jazierko, tichý balzam na dušu
Spodné jazierko, tichý balzam na dušu (zdroj: Rastislav Weber)

Teplické serpentíny dal vybudovať gróf Révaj v roku 1870 a len nedávno ho po socialistickom úpadku krásne zrekonštruovali miestni nadšenci. Vo svahu Teplice je zarezaná sústava malých rybníčkov, medzi ktorými vedie kľukatý chodník vrúbený potokom.

Chodník sa svorne s potokom cik-cakuje po svahu.
Chodník sa svorne s potokom cik-cakuje po svahu. (zdroj: Rastislav Weber)

Na pár miestach je prúd zrýchlený žľabmi a v závere sa voda prebije až k travertínovým skalám, ktoré sem doviezli Révajovci, aby mali serpentíny vo finále aj vodopád.

Jedna z travertínových skál s vodopádikom
Jedna z travertínových skál s vodopádikom (zdroj: Rastislav Weber)

Nad najvyššie položeným jazierkom je ešte nenápadný a prehliadnuteľný chodník, ktorý rozhodne stojí za objavenie - pretože vedie na samotný vrch Teplica, odkiaľ je krásna vyhliadka na hrebeň Malej Fatry. Zrak vám putuje od Kľačianskej Magury cez Veľký Kriváň až po Stoh. A o tom, na ktorý z vrchov sa práve dívate, vás informuje pekná drevená tabuľa s nakreslenou panorámou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tabuľa na vyhliadke.
Tabuľa na vyhliadke. (zdroj: Rastislav Weber)

Cesta k serpentínam je trochu detektívkou. Náučný chodník má totiž prvú tabuľu ukrytú ďaleko v lese a až pri nej uveríte, že idete správne. Dovtedy sa trmácate vychodenou cestičkou a na lesnej ceste, ktorú križuje, krútite hlavou, že kam by ste sa mali ďalej vydať. Nápoveda: Zamierte doprava.

Východiskový bod je inak v pohode, je to prameň s odpočívadlom pri asfaltke z Turčianskej Tepličky Štiavničky do Sklabinského Podzámku a Sklabine. Ak nie je lesný podrast práve veľmi bujný, do očí vás udrie vychodená cestička a aj šípka s nápisom Teplické serpentíny by sa našla, ak budete dobre pozerať.

Prameň s odpočívadlom na úvod.
Prameň s odpočívadlom na úvod. (zdroj: Alexandra Weberová)

Pozor si treba dať aj na chodníku k vyhliadke, niekto totiž v záchvate originality spravil smerové ukazovatele z priesvitného plastu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Unikátne priesvitné šípky
Unikátne priesvitné šípky (zdroj: Rastislav Weber)

Ak máte viac času, výlet si môžete spestriť aj návštevou rodného domu Jána Kostru v Štiavničke alebo hľadaním slovanskej modly na neďalekej lúke - jej polohu vám prezradí tabuľa na Teplickej vyhliadke. Z vyhliadky sa dá dostať aj na chodník na Čertovu skalu nad Sklabiňou, v ktorej podľa povestí sedí na poklade zakliata dievčina a z ktorej je tiež pekný výhľad na okolie. Prístup na Katovu skalu je z Teplice dokonca lepší ako tradičný chodník z Podzámku, ktorý je dosť prudký a najmä v lete ho hojne skropíte potom.

Takže ak budete mať cestu okolo, neváhajte. Teplické serpentíny žlbnkocú aj pre vás a najmä v lete tu oceníte pohodový chládok aj v najväčších horúčavách (vyskúšali sme v lete 2015, keď bolo všade cez 40).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac (jesenných) fotografií a trasu výletu aj s možnosťou exportu GPX pre navigácie nájdete tu. A ďalšie ukryté poklady Slovenska si odhalíme nabudúce.

Rastislav Weber

Rastislav Weber

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vzdelaním marketér, povolaním internetový guru (od 1999), koníčkom publicista a občasný spisovateľ. Mám rád svoju rodinu a leto, neznášam chlad a pocit bezmocnosti. Zoznam autorových rubrík:  Svet okolo násUkryté SlovenskoKnihyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu