Teplické serpentíny

Autor: Rastislav Weber | 27.5.2016 o 11:53 | (upravené 30.5.2016 o 11:00) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  5395x

Aj keď názov Teplické serpentíny evokuje polohu neďaleko niektorých z našich Teplíc, zdanie klame. V skutočnosti ide o sústavu jazierok a potôčikov vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou.

Turčianska Štiavnička je známa skôr ako rodisko básnika Jána Kostru a svojim (chátrajúcim) kaštieľom Révajovcov. Okolo kaštieľa chátra aj kedysi prekrásny park s arborétom a v lepšom stave je len Révajovská krypta na miestnom cintoríne, ktorá slúži ako dom smútku.

Dedinka leží na úpätí Veľkej Fatry a v kopcoch za ňou vedú aj známejšie chodníky na Katovu skalu alebo Sučiansky hrad. Les však ukrýva aj ďalší z Révajovských pokladov - umelo vybudovanú kaskádu Teplických serpentín. O nich turisti veľmi nevedia, aj keď ide o unikát, ktorý leží skutočne len pár metrov od cesty a dá sa tu zastaviť aj len tak, na skok popri ceste niekam inam.

Teplické serpentíny dal vybudovať gróf Révaj v roku 1870 a len nedávno ho po socialistickom úpadku krásne zrekonštruovali miestni nadšenci. Vo svahu Teplice je zarezaná sústava malých rybníčkov, medzi ktorými vedie kľukatý chodník vrúbený potokom.

Na pár miestach je prúd zrýchlený žľabmi a v závere sa voda prebije až k travertínovým skalám, ktoré sem doviezli Révajovci, aby mali serpentíny vo finále aj vodopád.

Nad najvyššie položeným jazierkom je ešte nenápadný a prehliadnuteľný chodník, ktorý rozhodne stojí za objavenie - pretože vedie na samotný vrch Teplica, odkiaľ je krásna vyhliadka na hrebeň Malej Fatry. Zrak vám putuje od Kľačianskej Magury cez  Veľký Kriváň až po Stoh. A o tom, na ktorý z vrchov sa práve dívate, vás informuje pekná drevená tabuľa s nakreslenou panorámou.

Cesta k serpentínam je trochu detektívkou. Náučný chodník má totiž prvú tabuľu ukrytú ďaleko v lese a až pri nej uveríte, že idete správne. Dovtedy sa trmácate vychodenou cestičkou a na lesnej ceste, ktorú križuje, krútite hlavou, že kam by ste sa mali ďalej vydať. Nápoveda: Zamierte doprava.

Východiskový bod je inak v pohode, je to prameň s odpočívadlom pri asfaltke z Turčianskej Tepličky Štiavničky do Sklabinského Podzámku a Sklabine. Ak nie je lesný podrast práve veľmi bujný, do očí vás udrie vychodená cestička a aj šípka s nápisom Teplické serpentíny by sa našla, ak budete dobre pozerať.

Pozor si treba dať aj na chodníku k vyhliadke, niekto totiž v záchvate originality spravil smerové ukazovatele z priesvitného plastu.

Ak máte viac času, výlet si môžete spestriť aj návštevou rodného domu Jána Kostru v Štiavničke alebo hľadaním slovanskej modly na neďalekej lúke - jej polohu vám prezradí tabuľa na Teplickej vyhliadke. Z vyhliadky sa dá dostať aj na chodník na Čertovu skalu nad Sklabiňou, v ktorej podľa povestí sedí na poklade zakliata dievčina a z ktorej je tiež pekný výhľad na okolie. Prístup na Katovu skalu je z Teplice dokonca lepší ako tradičný chodník z Podzámku, ktorý je dosť prudký a najmä v lete ho hojne skropíte potom.

Takže ak budete mať cestu okolo, neváhajte. Teplické serpentíny žlbnkocú aj pre vás a najmä v lete tu oceníte pohodový chládok aj v najväčších horúčavách (vyskúšali sme v lete 2015, keď bolo všade cez 40).

Viac (jesenných) fotografií a trasu výletu aj s možnosťou exportu GPX pre navigácie nájdete tu. A ďalšie ukryté poklady Slovenska si odhalíme nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štát má blízko k ďalším miliónom z Bašternákovho konkurzu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?