Recenzia - Juraj Červenák: Prízraky na Devíne

Autor: Rastislav Weber | 18.5.2016 o 12:09 | Karma článku: 3,68 | Prečítané:  1711x

Juraj Červenák je kráľom slovenskej fantasy a aj keď v ostatnom čase mieri mimo fantastiku (cyklus Stein a Barbarič), k mečom a mágii sa pravidelne vracia. Jeho najnovšia kniha je ďalším dobrodružstvom černokňažníka Rogana.

Aj keď Červenák napísal pár kníh aj pred cyklom o Roganovi, až príbehy o Černobohovom synovi ho vystrelili medzi československú spisovateľskú špičku. Prvá poviedka Mŕtvi striebro nepotrebujú vyšla v časopise Fantázia už v roku 1998. Odvtedy pribudlo šesť románov (vrátane najnovšieho) a pár poviedok, roztrúsených po rôznych antológiách a väčšinou zhrnutých v zbierke Černokňažník: Vojna s besmi (2006).

Obraz z obálky Prízrakov na Devíne.Obraz z obálky Prízrakov na Devíne. (Michal Ivan)

Ak vás za tie roky Červenákov hrdina obišiel, pripravte sa na stretnutie s chýrnym lukostrelcom a bývalým avarobijcom, momentálne čarodejníkom z Kančej hory, kde stráži a ovláda žriedlo moci, a ktorému robí spoločníka sám vodca Černobohovej svorky - vlk Goryvlad. Rogan, ktorému dali priatelia a (zatiaľ) preživší nepriatelia prívlastok Čierny, je skrátka hrdina bez bázne a s trochou hany, ktorý sa chytá za pasy aj s najmocnejšími hrozbami jeho - tak trochu slovanského – sveta.

Roganov svet budoval jeho duchovný otec od začiatku na základoch slovanskej mytológie, resp. staval na troskách a úlomkoch poznania, ktoré o viere našich prapredkov máme. Černokňažník sa potýka s bohmi z panteónu, o ktorom vieme z podania ruského kniežaťa Vladimíra I. Perún, Veles, Černoboh, Chors či Morena, tí všetci tu už raz boli a vďaka Červenákovi znova ožívajú.

Dej je tiež zasadený do konkrétnych historických súvislostí, aj keď sám autor priznáva, že si rôzne veci poposúval v čase tak, aby to lepšie vyhovovalo príbehom. V Prízrakoch na Devíne sa takto napríklad objavujú hradiská s architektúrou, ktorá sa podľa archologických nálezov objavila až desaťročia po Roganových dobrodružstvách. Aj keď, ktovie, ako to v skutočnosti bolo.

Prízraky na Devíne prichádzajú po niekoľkoročnej odmlke (Zlato Arkony vyšlo v roku 2012), medzitým sa Červenák venoval viac historickým dielam - cyklus Stein a Barbarič je už úspešnou detektívnou sériou s troma knihami a aj posledný príbeh kapitána Báthoryho (Železný polmesiac, 2015) je už viac historický ako fantasy. A na Prízrakoch túto fantasy odmlku zbadáte - predovšetkým v dobrom.

Najnovšie Roganovo dobrodružstvo ťaží zo skúseností, ktoré jeho autor získal pri detektívkach, a zároveň z neho srší radosť, s akou sa Červenák na chvíľu prepol od vážnych tém k oddychovke. Prízraky na Devíne sú na rozdiel od Zlata Arkony priamočiare, v duchu prvých roganoviek, ale zároveň obsahujú prekvapivé „detektívkarske“ zvraty, takže žiadne fantasy putovanie za čarovným mečom nehrozí. Navyše, autor tu hádže hrdinovi polená pod nohy s takou intenzitou, až sa bojíte, či to tentoraz Rogan a Goryvlad prežijú.

Ani vedľajšie postavy sa nedajú zahanbiť. S kňažicom Pribinom z Nitravy prežívate jeho prvú obetu bohom, výpravu za nevestou aj mnohé zrady a úklady. Prefíkanému Mojmírovi, ktorý už prijal vieru v kríž, zasa prajete nekresťanské veci. S prostými bojovníkmi zažijete prepadnutia v močiaroch, obliehania hradísk aj neľútostné súboje s besmi, aby ste si medzitým trochu vydýchli pri tradičnej slovanskej pohostinnosti. A pred vašimi očami ožíva majestátny Devín, akási Minas Tirith vtedajšieho sveta.

Kniha je samostatná a príbeh ucelený, ale znalosť predošlých príbehov zvýši čitateľský zážitok - v deji sa objavujú narážky, ktorých pôvab môže nováčikovi v tomto svete uniknúť. A aj keď je Goryvladov infantilno-čierny humor samonosný, často odkazuje na minulé dobrodružstvá. Odporúčaná je najmä úvodná trilógia (Vládca vlkov, Radhostov meč a Krvavý oheň) a poviedka Keď vyjde slnko nad Zoborom... (v časopise Fantázia 26 alebo zbierke Vojna s Besmi), kde sa prvýkrát stretnete s budúcim kniežaťom Pribinom.

Juraj Červenák sa po Prízrakoch na Devíne vracia k detektívkam. Na jeseň nás čaká Diabol v zrkadle, kde sa Stein a Barbarič popasujú s hrozbou atentátov v samotnej Viedni. Nasledovať bude kapitán Báthory pri obliehaní Nových Zámkov (pracovný názov Hradba západu) a v roku 2017 aj úplná novinka, detektívny thriller Zakliaty zámok s Pavlom Dobšinským a Boženou Nemcovou v hlavných úlohách.

Obálka Prízrakov na Devíne

Rogan sa však určite vráti tiež. Napokon, ako vraví Goryvlad, čierna je dobrá. A s vodcom Černobohovej svorky neradno nesúhlasiť.

Podrobnosti o knihe

  • Juraj Červenák: Prízraky na Devíne
  • Vydavateľ: Artis Omnis, Žilina
  • Rok vydania: 2016
  • Redakcia: Andrea Harmanová, Zora Červenáková
  • Obálka a ilustrácie: Michal Ivan
  • Počet strán: 232
  • Rozmery: 120×200
  • Vyhotovenie: pevná väzba
  • ISBN: 9788089718627

Odkazy na knihy vedú do kníhkupectva Martinus. Autorom všetkých obálok k cyklu Rogan je Michal Ivan.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?