Pancierovské travertínové prameniská

Autor: Rastislav Weber | 10.5.2016 o 19:03 | Karma článku: 11,97 | Prečítané:  5191x

Pancierovské prameniská sa skrývajú na lesnej stráni priamo v Banskej Bystrici. V mestskej časti Jakub smerom na Donovaly stačí vybehnúť pár sto metrov a ste uprostred kaskád machom obrastených jazierok.

Aj keď sa nám zdá, že je Slovensko z pohľadu turistu maličké a pochodiť ho celé nie je problém, opak je pravdou. Oproti sprofanovaným hitom typu Jánošíkové diery či Spišský hrad stoja nenápadné zákutia, schopné vyraziť dych tak isto, ako najväčšie z atrakcií.

Za skrytými krásami Slovenska pritom často ani netreba ďaleko chodiť, nachádzajú sa len pár metrov od hlavných ciest a dokonca aj diaľníc. Prípadne sú učupené priamo v intravilánoch miest a o ich existencii netušia ani ľudia, čo bývajú obďaleč.

Pancierovské prameniská sa skrývajú na lesnej stráni priamo v Banskej Bystrici. V mestskej časti Jakub smerom na Donovaly stačí vybehnúť pár sto metrov a ste uprostred kaskád machom obrastených jazierok. Spodná voda sa tu tlačí na povrch cez penovec, čo je druh travertínu, a najmä po daždi zurčí, buble a klokotá celý les. A ak máte záľubu vo fotografovaní, pokojne tu môžete pri studničkách, vodopádikoch a jazierkach stráviť celý deň.

Pancierovská dolina ani prameniská nie sú na mapách a ani chodník k nim nie je nijako značený. Ale ak viete, kde jazierka sú, je to prechádzka na hodinku aj s fotením a užasnutým hýkaním.

Ak prídete autom, najlepšie je zaparkovať koncom Bystrice smerom na Donovaly, pred pumpou Slovnaft. Áno, presne tam, kde stáva policajná hliadka a chytá za rýchlosť. Je tam miesto pre viaceré autá, takže sa pomestíte. Prípadne sa dá prísť cez Ovocnú ulicu a zaparkovať na jej konci, kde asfalt prechádza do spevnenej lesnej cesty.

Z parkoviska od policajtov si to zamierite po chodníku smerom k železničnej trati. Je tam malá rozbočka, naľavo sa ide na Španiu dolinu, napravo po Ovocnej ulici späť do Bystrice. Vy sa však nenecháte zmiasť a zamierite rovno - po potoku cez tunel popod železničnú trať. Potok je pomerne výdatný, ale aj po dažďoch sa dá cez tunel prejsť suchou nohou v dobrej topánke.

Za tunelom kráčate popri potoku Pancierovskou dolinou. Po pár sto metroch na vaše prekvapenie potok zmizne v zemi. Nebojte sa, pokračujte ešte trochu hore dolinou, až budete križovať starú lesnú cestu. Dobrým ukazovateľom jej aj odhodená pneumatika z harvestera, ktorú tam nechali starostliví drevorubači.

Po lesnej ceste zamierite napravo. Chvíľami sa zdá, že idete len po srnčom chodníku, ale ten nikdy nezmizne a po pár minútach vás dovedie priamo k hlavným prameniskám. Minúť ich nemôžete, pretože voda z kaskád preteká priamo po ceste a vy zapadnete do blata.

V lese sa v skutočnosti skrýva prameňov viacero, ale na pokochanie sa vám postačia aj tieto najväčšie - a keď budete pokračovať po chodníku ďalej, ešte na pár natrafíte. Posledné z pramenísk je už takmer na Ovocnej ulici, maličký potôčik je jediným ukazovateľom, ktorý vás odnaviguje, ak by ste chceli ísť k prameniskám z opačnej strany.

Chodník od hlavných pramenísk späť k mestu je schodný, len väčšinou zarastený šípom a malinčím. Ale stačia dlhé nohavice a palica a ste v pohode.

Po vyústení na Ovocnú ulicu si to namierite späť k autu, proti prúdu riečky Bystrice. Alebo, ak ste prišli autobusom, tak ste pri jednej zo zastávok, stačí prejsť cez most. Odprevádzať vás bude mékanie kôz, ktoré chovajú domáci po celej ulici.

Viac fotografií, presnú trasu aj s výškovým profilom, spolu s možnosťou stiahnutia GPX či KML nájdete tuto.

A môžete sa tešiť aj na ďalšie zákutia, ktoré si predstavíme nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Bojujte o lásku. Ak k tomu potrebujete pohár vína, nech, ale bojujte

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?