Marketing (anti) terorizmu

Autor: Rastislav Weber | 20.1.2016 o 12:56 | (upravené 20.1.2016 o 13:20) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  562x

Západná civilizácia je sťahovaná do pekla vlastnými rozhodnutiami. Do špirály kolapsu ju vedie najmä socializmus, zastupiteľská demokracia a falošný humanizmus. Príkladom môže byť aj neschopnosť modernej reakcie na terorizmus.

Toto je môj prvý blogový príspevok. Možno so mnou nebudete súhlasiť, ale všetky mne dostupné informácie - a že je ich často viac, ako zdravý rozum dokáže prijať - ma priviedli k týmto záverom.

Súčasná západná (alebo euroamerická) civilizácia je sťahovaná do pekla vlastnými rozhodnutiami. Do špirály kolapsu ju vedie najmä socializmus (a jeho nacionalistická verzia), zastupiteľská demokracia (s extrémom v Európskom parlamente) aj falošný humanizmus (s extrémom v súdnictve, kde majú zločinci viac práv ako obete). Jednotlivé problémy si zaslúžia samostatné články (resp. štúdie), ale pre zjednodušenie môžeme povedať, že všetky tieto faktory vedú k prijímaniu nič neriešiacich jalových alebo polovičných riešení.

Jedným z príkladov je neschopnosť západnej civilizácie reagovať na hrozbu teroristickej (pseudo)islamskej organizácie v Sýrii a Iraku. Táto organizácia napriek (či skôr vďaka) snahám západných lídrov naberá nových členov a nezastaviteľne šíri svoj vplyv po (zatiaľ) celej Európe. Je ako hydra, u ktorej zabíjanie hláv nič nerieši.

Táto organizácia bola dlho označovaná ako ISIL (Islamský štát v Sýrii a Levante) a práve akceptácia tohto názvu západnou civilizáciou bola hlavným víťazstvom teroristov. Ak o niekom v médiách píšete ako o štáte, automaticky ho legitimizujete.

Trvalo niekoľko rokov, kým dostali teroristi názov, ktorý si sami nevybrali – Daeš. Aj tu sa však prejavila polovičatosť Západu, Daeš je totiž iba arabskou skratkou pre Islamský štát (transliteráciou cca Al-Dawla Al-Islamiya Fil Iraq Wa’al Sham). A to, že Daeš znie podobne ako arabské Dahes (ten, kto zasieva svár) alebo Daes (ten, ktorý kam šliapne, tam tráva nerastie) je len cerením bezzubých ďasien. Teroristi sa možno hnevajú (ak máme veriť médiám), ale nijako im to neublíži.

Ak by boli západní lídri dôslední, dali by svojim rozviedkam testovať skutočne použiteľné mená. Napríklad niečo ako „Al-Jaban Al-Islami“ - islamskí zbabelci (to "arabské" je strojový preklad Googlu). Pretože kým britský mladík s vymytým mozgom zvažuje pridanie sa k islamskému štátu, k islamským zbabelcom by sa asi príliš nehrnul. Prevažná časť „radikalizovaných“ regrútov chce v živote len uznanie a niekam patriť. Keby si ich kamaráti na Facebooku posmešne písali, že sa dotyčný nechal „naliať“ k zbabelcom, mohlo by to zapôsobiť. Napokon, čo iné ako zbabelec je človek, ktorý útočí na bezbranných civilistov?

Aby sa tento posmešný názov ujal, ho však nemožno vyhlásiť jednostranne a osamelo, ako to spravil s Daešom britský premiér Cameron pred parlamentom, keď sa rokovalo o povolení náletov na Sýriu. Individuálna publicita by ľahko viedla k pomste, teroristi by získali cieľ. Ak však aj miniatúrne Slovensko dokáže vyhodiť milióny eur na listy všetkým svojim občanom (napr. list Sociálnej poisťovne o druhom pilieri) a ďalšie milióny vyplieskať za jalovú reklamu vo všetkých médiách (viď 2,1 milióna eur na „dobré správy“), tak aj EÚ ako celok dokáže osloviť každého a všetkých.

Rovnakou chybou sú nulové tresty za terorizmus. Západné právne poriadky a súdnictvo posielajú vrahov do rekreačných zariadení. Šialený Breivik je odsúdený na 20 rokov, má viacizbovú celu, možnosť kultúrneho vyžitia, športu aj vzdelávania. Je v teple a má kvalitnú a pravidelnú stravu. Ak by bol menšou celebritou, tak si môže v spoločných sprchách aj zasúložiť. Tresty za ťažké zločiny by nemali len odstrániť vrahov z dosahu, mali by pôsobiť hlavne preventívne. Aby sa v noci bez strachu prechádzali slušní ľudia a nie zločinci. Ale falošný humanizmus a pseudoochrana ľudských práv nahráva práve teroristom.

Tresty pritom nemusia byť skutočné, netreba nakrúcať videá s odrezávaním hláv. V časoch všemocných médií je jednoduché vytvoriť virálne kampane, kde – napríklad – odsúdených vrahov bijú ženy. Stačilo by spraviť zostrih z holywoodskej produkcie, taká Gina Carano by sa ani nemusela siliť.

Sme obklopení dezinformačnými kampaňami proruských či prosmeráckych trolov, ale informačná vojna proti terorizmu akoby neexistovala. Organizácie podobné Daeš sa najlepšie rozložia zvnútra, interné konflikty rôznych mocenských skupín a platform by postup teroristov minimálne spomalili. Veď okrem najviditeľnejšieho sváru sunniti – šiiti existujú v islame aj ďalšie jablká. Islam mal často namále a vždy to bolo spojené s bojom o vodcovstvo. Mohamed sotva vydýchol a už sa pobili, či budú nasledovať Aliho alebo Abu Bakra. Pôvodne arabské náboženstvo neskôr narazilo na abbásovských Peržanov, za nimi sa k moci predrali seldžudskí Turci. Istú nádej, že rozviedky premýšľajú, dáva aktuálne zrušenie sankcií voči šiitskému Iránu, ale tamojší ajatoláhovia môžu byť úkrytom pod príslovečným odkvapom.

Jednoducho, keď si obyčajný človek pozrie napríklad britský seriál Strike Back, tak sa mu nechce veriť, že v skutočnosti máme namiesto vševedúcich rozviedok neschopné úrady zakonzervované v minulosti a v nich ľudí, ktorí nedokážu využívať moderné technológie a myslenie aspoň na úrovni, ako ich protivníci.

P.S.: A o tom, ako si EÚ teroristov v podstate sama vychovala svojou Spoločnou poľnohospodárskou politikou, si môžeme porozprávať nabudúce. V tomto prípade sa totiž záhradníkom stal skutočne CAP (Common Agriculture Policy).

Ilustračné foto © Freepik.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Bojujte o lásku. Ak k tomu potrebujete pohár vína, nech, ale bojujte

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?